Kvalita připojení k internetu je pro každého uživatele rozdílná. Každý má jiné nároky a internet využívá k rozdílným potřebám. Někdo má internet pouze pro zábavu a zjišťování informací, zatímco pro jiné je jejich pracovním „náčiním“. Další kategorií lidí jsou hráči počítačových her nebo milovníci filmů, kteří je sledují online. Na běžné prohlížení internetu vám postačí jakékoliv připojení, ovšem se zvyšujícími požadavky, se také zvyšují nároky na kvalitní internet.

Druhy připojení k internetu se dělí na dva základní – drátové a bezdrátové – a oba mají své výhody i nevýhody.

Bezdrátové připojení

Bezdrátové připojení využívají především lidé žijící na vesnicích a v malých obcích, kde není možnost pevného připojení.

Pokud nemáte možnost pevného připojení, vybírejte takového dodavatele jehož vysílač (anténu) máte, co nejblíže domu, nejlépe na dohled. Ačkoliv může přijímací anténa narušit exteriér domu, nainstalujte ji ven, čímž podpoříte lepší připojení (balkón, střecha, okap).

Než vyberete vhodné místo pro instalaci antény, ujistěte se, že není v okolí žádný rušivý prvek, který zhoršuje příjem signálu (dům, strom). Navzdory tomu počítejte s tím, že výkyvy v počasí příjem signálu také negativně ovlivňují.

Drátové připojení

Většina Čechů využívá drátového připojení DSL, u nás patří mezi nejčastější připojení ADSL a VDSL. S pomocí starých telefonních kabelů lze dosáhnout kvalitního připojení k internetu, ovšem velmi záleží na stáří kabelů a vzdálenosti od rozvodny. Ve smlouvě je často uvedena „maximální“ rychlost připojení, ovšem ve skutečnosti ji uživatel dosáhne jen málokdy.

Druhý způsob připojení je s pomocí optických kabelů, které také poskytují připojení ke kabelové televizi.

U obou možností je dobré se každým vylepšením a navýšením rychlosti ujistit, zda máte modem, který je schopný vysokorychlostní internet pojmout.