Virtuální realita je označení pro technologie, které umožňují uživateli ocitnout se v simulovaném prostředí, které je obvykle doprovázeno interakcí mezi samotným prostředím a uživatelem. Technologie virtuální reality tak vytvářejí dokonalou iluzi fiktivního světa počítačových her. Lidé se v jediném okamžiku ocitnou v úplně jiném světě, což z hraní her dělá skutečný a ojedinělý zážitek.

Soupravy pro virtuální realitu

Virtuální realita už dávno není záležitostí jen bohatších vrstev společnosti. Pro virtuální realitu se dá využít hned několik různých setů, které se samozřejmě liší svou cenou, ale pro nákup takové základní sestavy už dnes nemusíte mít na účtu desetitisíce. Je dobré ovšem počítat s tím, že počítačové hry pro virtuální realitu bývají náročnější na výpočetní výkon stolního počítače nebo notebooku. Je to z důvodu vyššího rozlišení displejů brýlí. Naopak samotné brýle pro virtuální realitu pro svou funkčnost nepotřebují nic dalšího, jelikož mají už potřebný hardware zabudovaný v sobě. Pořízení brýlí pro virtuální realitu tak představují finančně nejméně náročný způsob, jak si užít hraní her jinak.

Oblíbený Oculus Rift

Virtuální realita Oculus rift představuje headset pro vstup do virtuální reality, která byla vytvořená společností Oculus VR. Společnost spadá do divize společnosti Facebook. Jejich brýle nabízejí Pentile OLED displej s rozlišením Full HD pro oko, frekvenci obnovování obrazovky a mají v sobě také zabudovaná sluchátka, která poskytují 3D zvuk. Headset Oculus Quest pro virtuální realitu je zcela nezávislý na herním počítači, počítat však jeho uživatel musí s nižším grafickým výkonem. Oproti tomu brýle pro virtuální realitu Oculus Rift a Rift S jsou mnohem oblíbenější, ale vyžadují propojení s herním počítačem.

Zahrát si můžete i se smartphonem nebo herní konzolí

V případě herních konzolí je to vcelku jednoduché. Například PlayStation podporuje pro hraní her ve virtuální realitě jen hry z domácího systému. Pokud tak máte již hru pro PC, je dost možné, že ji na herní konzoly PlayStation vůbec nerozjedete. Takový smartphone ale dnes vlastní téměř úplně každý, a tak se tato možnost, jak si na vlastní kůži virtuální realitu vyzkoušet, jeví jako nejdostupnější. Mobil by ovšem měl mít senzory gyroskop nebo akcelerometr. K tomu si pak stačí pořídit příslušné brýle.

Už jste měli tu možnost si virtuální realitu také někde vyzkoušet?